Založit novou webovou stránku nebo e-shopChci nový web

Historie MO Beroun

 
ČSSD byla v Berouně obnovena v r. 1989.
 
Prvým předsedou se stal Jiljí Filip. V 1990 dosáhl počet členů místní organizace okolo 35 osob a ve komunálních volbách na podzim tohoto roku získala ČSSD v Berouně jednoho zastupitele pana Martinovského.
Bohužel řada z někdejších členů pak z ní začala vystupovat či vstoupila do Battěkovy Asociace sociálních demokratů (ASD).
Druhým předsedou se stal pan Jan Mészaroš a po něm funkci převzal v r. 92 Vladislav Černík. Počet členů klesl až pod 10 a i když se ČSSD podařilo nabrat další členy, v roce 1994 nesestavila úplnou kandidátku a v komunálních volbách nezískala žádného zastupitele.
Vl. Černík byl ve funkci předsedy vystřídán Štefanem Gürtlerem, signatářem Charty 77 a poslancem FS v letech 1990 - 92.
Zlomu se podařilo dosáhnout až oslovením členů tehdejší berounské SDL. Tato strana, byť její berounská organizace byla v komunálních volbách úspěšná (získala 2 zastupitele, I. Kůse a L. Šmídovou), v celostátním měřítku nedovedla konkurovat sílícímu vlivu dvou velkých stran, tj. ODS a ČSSD.
V komunálních volbách v roce 1998 byla berounská ČSSD úspěšná a získala 4 zastupitele, z nichž Lenka Šmídová se stala místostarostkou, Ivan Kůs byl členem Rady města. Dalšími zastupiteli byli Emil Šnaidauf a Zdeněk Klůc.
 Po St. Gültlerovi se v r. 1998 stal předsedou Miroslav Jansa, kterého v r. 2000 vystřídal I. Kůs.
V komunálních volbách v r. 2002 si berounská ČSSD udržela svou pozici, tj. opět získala 4 zastupitele (L. Šmídová, I. Kůs, E. Šnaidauf a I. Šlemín - nezávislý). Díky tomu, že její minulí spojenci nezískali dostatečný počet hlasů, nebyl žádný z jejich zastupitelů zvolen do Rady města.
Předsedou MO se stal v r. 2003 opět Miroslav Jansa a v této funkci setrval do r. 2008.
V komunálních volbách v r. 2006 získala ČSSD v Berouně opět 4 zastupitele (L. Šmídová, E. Šnaidauf, Balek - nezávislý a Pěničková - nezávislá).
Koalice starosty J. Bessera však získala význačnou většinu a v "jejích barvách" byl do zastupitelstva zvolen i I. Šlemín, byvší zastupitel za ČSSD. Zastupitelé za ČSSD tak opět nebyli zvoleni do Rady města.
V r. 2008 byl předsedou MO zvolen I. Kůs.
L. Šmídová se v září 2009 kvůli přestěhování na Tetín vzdala funkce zastupitelky a na její místo postoupil ing.
Josef Setnička - nezávislý.
Ke konci r. 2009 dosáhla MO ČSSD více jak 40 členů.
 
 
 
O celé historii ČSSD získáte zevrubnější informaci zde.
 O dvou zajímavých postavách z pionýrských dob na začátku 20. st. sociální demokracie se dočtete
 
 

 

TOPlist
aktualizováno: 04.08.2014 20:08:29